With the extra competition on the rise, we are here to provide you Math Speed Booster Quiz to increase your speed in the Quant Section. Time management is one of the most important tasks in all competitive examinations. We all struggle to attempt maximum questions in the given time to have a niche over other competitors.
Quantitative aptitude is considered to be one of the toughest parts of any competitive exam. Although most of the candidates are afraid of this section, it can be the most scoring subject if prepared off well and attempted within the given time limit. In order to master this section of the examination, a few core skills need to be developed out of which Speed is a must.
Follow Us for Latest Updates
Practice 50+ English Reading Comprehension : Click Here
Math Speed Booster Quiz for SBI Clerk, SBI PO, RBI, IBPS PO/Clerk/RRB/SO & other Banking & competitive exams 2020. Attempt free online mock tests to practice Quantitative Aptitude questions with multiple choice answers.
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 15 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score
Your score
Categories
Not categorized0%
Approximation0%
New Pattern Quadratic Equations0%
Number Series0%
Simplification0%
Your result has been entered into leaderboard
Loading
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Answered
Review
Question 1 of 15
1. Question
Category: New Pattern Quadratic Equations
Quantity I: The age of teacher, if the average age of 36 students is 14. When teacher‘s age is included the average increases by 1.
Quantity II: The age of teacher, if the average age of 19 students is 35. When teacher‘s age is included the average increases by 0.5.
Correct
Solution: I A=a +or – nd 14+ (37*1) =14+37=51yrs. II 35 + (20*0.5) =35+ 10=45yrs.
Incorrect
Solution: I A=a +or – nd 14+ (37*1) =14+37=51yrs. II 35 + (20*0.5) =35+ 10=45yrs.
Question 2 of 15
2. Question
Category: New Pattern Quadratic Equations
Quantity I: Profit Percentage , if Some articles were bought at 6 articles for Rs. 5 and sold at 5 articles for Rs. 6.
Quantity II: Profit Percentage, if 100 toys are bought at the rate of Rs. 350 and sold at the rate of Rs. 48 per dozen.
Correct
Solution: I If the no of article bought is LCM of 6 and 5 is 30 CP of 30 articles =5/6*30=Rs25
SP of 30 articles =6/5*30=Rs36
Profit 36-25=11
Profit %ge =11/25 *100=44%
II CP of 1 toy =350/100=3.50
SP of 1toy = 48/12 =4.
Profit=4-3.5=0.5.
Profit %ge (0.5/3.5) *100=14 2/7%
Incorrect
Solution: I If the no of article bought is LCM of 6 and 5 is 30 CP of 30 articles =5/6*30=Rs25
SP of 30 articles =6/5*30=Rs36
Profit 36-25=11
Profit %ge =11/25 *100=44%
II CP of 1 toy =350/100=3.50
SP of 1toy = 48/12 =4.
Profit=4-3.5=0.5.
Profit %ge (0.5/3.5) *100=14 2/7%
Question 3 of 15
3. Question
Category: New Pattern Quadratic Equations
Quantity I: On selling 17 balls at Rs. 720, there is a loss equal to the cost price of 5 balls. The cost price of a ball is:
Quantity II: A man buys a cycle for Rs. 1400 and sells it at a loss of 15%. The selling price is:
Correct
I. C.P. of 12 balls = S.P. of 17 balls = Rs.720. CP of 1 ball = 720/12=Rs60.
II. SP =85% of 1400 =85/100*1400 =Rs1190.
Incorrect
I. C.P. of 12 balls = S.P. of 17 balls = Rs.720. CP of 1 ball = 720/12=Rs60.
II. SP =85% of 1400 =85/100*1400 =Rs1190.
Question 4 of 15
4. Question
Category: New Pattern Quadratic Equations
Quantity I: A and B together can do a piece of work in 4 days. If A alone can do the same work in 6 days, then B alone can do the same work in? Quantity
II: A can do a piece of work in 4 hours; B and C together can do it in 3 hours, while A and C together can do it in 2 hours. How long will B alone take to do it?
Correct
Solution:
I. B work= 1/4 – 1/6 = 2/24 ==> 12 days
II. A‘s 1hr work 1/4 . (B+C‘s) 1 hr work 1/3. (A+C‘s) 1hr work 1/2. A+B+C 1hr work = 1/4+1/3=7/12. B‘s work =7/12 – 1/2=1/12 12hours.
Incorrect
Solution:
I. B work= 1/4 – 1/6 = 2/24 ==> 12 days
II. A‘s 1hr work 1/4 . (B+C‘s) 1 hr work 1/3. (A+C‘s) 1hr work 1/2. A+B+C 1hr work = 1/4+1/3=7/12. B‘s work =7/12 – 1/2=1/12 12hours.
Question 5 of 15
5. Question
Category: New Pattern Quadratic Equations
Quantity I: A man on tour travels first 160 km at 64 km/hr and the next 160 km at 80 km/hr. The average speed of the tour is:
Quantity II: A went from P to Q with the speed of 60km/hr. and return back with the speed of 90km/hr. Find the average speed.
Correct
Solution:
I. Total time taken = (160/64 + 160/80) =9/2hrs Then avg speed =320/(9/2) =320*2/9= 71.11km/hr.
II. (2*60*90)/150=72km/hr.
Incorrect
Solution:
I. Total time taken = (160/64 + 160/80) =9/2hrs Then avg speed =320/(9/2) =320*2/9= 71.11km/hr.
II. (2*60*90)/150=72km/hr.
Question 6 of 15
6. Question
Category: Simplification
? ÷ 40 × 9 = 378
Correct
Incorrect
Question 7 of 15
7. Question
Category: Approximation
30.01² – 19.98² – ? = 21.97²
Correct
Incorrect
Question 8 of 15
8. Question
Category: Approximation
171.995 × 14.995 ÷ 25 = ?
Correct
Incorrect
Question 9 of 15
9. Question
Category: Simplification
4495 ÷ 145 × 656 ÷ 16 = ?
Correct
Incorrect
Question 10 of 15
10. Question
Category: Simplification
7986 ÷ 165 × 7 = ?
Correct
Incorrect
Question 11 of 15
11. Question
Category: Number Series
17 32 93 368 ?
Correct
Explanation : 17*2 – 2 = 32
32*3 – 3 = 93
93*4 – 4 = 368
368*5 – 5 = 1835
Incorrect
Explanation : 17*2 – 2 = 32
32*3 – 3 = 93
93*4 – 4 = 368
368*5 – 5 = 1835
Question 12 of 15
12. Question
Category: Number Series
64 72 79 93 103 ?
Correct
Explanation : 64 + (6+4 – 2) = 72
72 + (7 +2 – 2) = 79
79 + (7 + 9 – 2 ) = 93
93 + (9 + 3 -2) = 103
103 + (1 +0 +3 -2) = 105
Incorrect
Explanation : 64 + (6+4 – 2) = 72
72 + (7 +2 – 2) = 79
79 + (7 + 9 – 2 ) = 93
93 + (9 + 3 -2) = 103
103 + (1 +0 +3 -2) = 105
Question 13 of 15
13. Question
Category: Number Series
20 31 31 53 57 90 ?
Correct
Explanation : 20 + 11 = 31
31 + 0 = 31
31 + 22 = 53
53 + 4 = 57
57 + 33 = 90
90 + 8 = 98
Incorrect
Question 14 of 15
14. Question
Category: Number Series
5 20 53 112 205 ?
Correct
Explanation : 5 + (4^2 – 1) = 20
20 + (6^2 -3) = 53
53 + (8^2 -5) = 112
112 + (10^2 – 7) = 205
205 +(12^2 – 9) = 340
Incorrect
Explanation : 5 + (4^2 – 1) = 20
20 + (6^2 -3) = 53
53 + (8^2 -5) = 112
112 + (10^2 – 7) = 205
205 +(12^2 – 9) = 340
Question 15 of 15
15. Question
Category: Number Series
20 20 10 30 7.5 ?
Correct
Explanation : 20*1 = 20
20 ÷ 2 = 10
10 * 3 = 30
30 ÷4 = 7.5
7.5 * 5 = 37.5
Incorrect
Explanation : 20*1 = 20
20 ÷ 2 = 10
10 * 3 = 30
30 ÷4 = 7.5
7.5 * 5 = 37.5
NOTE:If your name do not Appear in the Leader Board : Click Here
Leaderboard: Math Speed Booster Quiz Set -23
maximum of 15 points
Pos.
Name
Entered on
Points
Result
Table is loading
No data available
Check Your Knowledge, Improve Confidence – Attempt Free Quiz